قران کریم:
۞در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ ۞
Wednesday, 25 November , 2020
امروز : چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹ - 10 ربيع ثاني 1442
  پرینتخانه » حکمت احکام, دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : 13 دسامبر 2018 - 22:20 |

بررسی فواید روزه

 یکی از واجبات در دین اسلام روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان می باشد که این عبادت دارای فوائد بسیار روحی،جسمی اقتصادی اجتماعی و…می باشد ک ما فقط به غوائد جسمانی ان می پردازیم.  حضرت پیامبر (ص)فرمودند:صومو تصحوا:روزه بگیرید تا سالم بمانید.فرهنگ موضوئی مبلغان برای اینکه مقداری به ارزش این فرمایش گرانمایه ی حضرت پی […]

بررسی فواید روزه

 یکی از واجبات در دین اسلام روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان می باشد که این عبادت دارای فوائد بسیار روحی،جسمی اقتصادی اجتماعی و…می باشد ک ما فقط به غوائد جسمانی ان می پردازیم.

 حضرت پیامبر (ص)فرمودند:صومو تصحوا:روزه بگیرید تا سالم بمانید.فرهنگ موضوئی مبلغان

برای اینکه مقداری به ارزش این فرمایش گرانمایه ی حضرت پی ببریم به بعضی از کلمات دانشمندان که بعد از گذشت صدها سال از این فرمایش حضرت،پی به برخی از فوائد روزه گرفتن برده اند،اشاره می نماییم.

 فوائد جسمانی روزه از نظر دانشمندان

 الف)یک دانشمند روسی می نویسد:

 درمان از طریق روزه فایده ویژه ای برای درمان کم خونی،ضعف روده ها،التهاب بسیط و مزمن،دمل های خارجی و داخلیعسل اسکلیروز رماتیسم نقرس استسفاء نور استنی عرق النساءخراز (ریختگی پوست)بیماریهای چشم مرض قند بیماری های پوستی بیماری های کلیه کبد و بیماری های دیگر دارد.

 معالجه از طریق امساک اخنصاص به بیماری های فوق ندارد بلکه بیماری هایی که مربوط به اصول جسم انسان است وبا سلول های جسم امیخته شده و مانند سرطان سفلیس سل و طاعون را نیز شفاء می بخشد.

تفسیر نمونه ج۱

 ب)سخن دکتر عبدالعزیز در کتاب طب و بهداشت در اسلام

 کم اهمیت ترین جنبه خمهنه جهت مادی یا صحی ان است که مورد بحث ما قرار می گیرد.

 اینقدر مسلم است که روزه در حالات زیادی مفید است و در پاره ای حالات،علاج منحصر می باشد.

 روزه برای معالجه در موارد زیر استفاده می شود:

۱ در موارد اضطرابات امعاء و هنگامی که مقرون با تخمیر مواد زلالیه و مواد نشاسته ای باشد.

 در این مواقع روزه مخصوصا از جهت نیاشامیدن اب میان دو خوراک و ایجاد فاصله طولانی نوبت های غذا علاج قطعی است و این خصوصیت در مورد روزه ماه رمضان کاملا رعایت شده است.

 2 هنگام زیاد شدن وزن که ناشی از کثرت خوراک و کمی حرکت باشد.در این موارد روزه با رعایت اعتدال در غذا وقت افطار و اکتفا به اب وقت سحر از هر قسم معالجه مفید تر است.

 3 زیادی فشار خون،این مرض در اثر عیاشب و انفعالات  نفسانی رو به ازدیاد می رود در چنسن هنگامی روزه نقش درمانی خود را ایفا می کند مخصوصا اگر وزن شخص بیشتر از وزن طبیعی امثالش باشد.

 4 مرض قند،ان نیز مانند فشار خون رو به انتشار می رود.در اوایل بروز قبل از ظهورش غالبا توام با سنگینی بدن است در این صورت باز روزه علاج نافعی می باشد.زیرا مرض قند با تقلیل در چاقی تخفیف می یابد. در مواقعی که مرض به طور خفیفی وجود داشته باشد.پنج ساعت پس از خوردن غذا قند در خون به کمتر از میزان طبیعی پایین می آید و پس ازده ساعت به کمترین حد طبیعی می رسد. حتی پس از پیدایش آمپول

انسلین(مخصوصا وقتی که وزن مریض از حد طبیعی تجاوز کند )مهمترین طریق معالجه روزه است.

 5 در مورد التهاب حاد و مزمن کلیه که مقرون با ترشح و تورم است.

 6 در مورد امراض قلب که توام با تورم باشد.

 7 التهاب مزمن مفاصل،خاصه وقتی که توام با امراض چاقی باشد.به طوری که غالب زن ها پس از سن چهل سالگی به ان مبتلا می شوند.در این باره مکرر دیده شده است که در ماه رمضان عوارض این مرض به درجات خفیف تر از مواقعی است که برق و خون گرفتن و تمام وسائل طب جدید بکار برده می شود.

 ممکن است بگویند در مورد امراض سابق الذکر که روزه علاج شناخته می شود محتاج به دستور پزشک است و روزه اسلامی وظیفه افراد سالم و تندرست است.

می گوییم این بیان صحیح است ولی فایده روزه برای افراد سالم همانا جلوگیری از این امراض است خصوصا امراضی که تحت ارقام ۱و۲و۳و۴و۷در بالا ذکر شده است

نکته دیگر این است که تمام این امراض در انسان تدریجا بروز می نماید به طوری که در آغاز پیداش تشخیص صحیح آن ممکن نیست . به این معنی که نه شخص مریض و نه پزشک هیچکدام نمی توانند در اول بروز مرض آن را بشناسند زیرا طب هنوز آنقدر پیشرفت ننموده است که همه موجبات وعلل امراض را بشناسد ولی چیزی که از نظر طبی برای جلوگیری ازاین امراض قطعا باید اجرا شود روزه گرفتن است . بلکه قبل از ظهور عوارض هرگونه مرضی. و بدیهی است شرط عقل همانا رعایت بهداشتی است. طبق آمار قطعی مغین شده است که هر گاه در بدن چربی  زیاد وچاقی پدید آید. برای قبول مرض قند و زیادی فشار خون والتهاب مزمن مفاصل وغیر آن مستعد واز طرف دیگر به هر نسبت که از وزن بدن کاسته شود به همان نسبت استعداد پذیرفتن این امراض نیز کمتر خواهد شد.اسلام و طب جدید ص۴۴

ج)روزه عمل جراحی بدون چاقو

 دکتر طب فریتس بکر می گوید:مطمئن ترین،بی ضرر ترین و بی خطر ترین روش درمانی،روزه درمانی است و هیچ روشی را نمی توان با ان مقاسه نمود، به نظر من و دکتر شلتون روزه درمانی بهترین روش برای درمان بیماری های معده،روده و سلسله اعصاب است.به وسیله روزه درمانی می توان از شر زائدات جمع شده در بدن راحت شد و به کل ارگانیسم بدن این امکان را داد که اعمال حیاتی خود را دوباره مرتب و منظم نماید،روزه گرفتن یک عمل جراحی بدون چاقو است همچنانکه دکتر سیمرمن ان را تشریح کرده است و در مقام پیشگیری از بیماری ها نتایج ان غیر قابل تصور می باشد و به نظر من با ارزش ترین روش برای جوان شدن و ترمیم بدن است و در مقایسه با روش درمانی ایکه با پیوند سلول های تازه روی شخص نیاز مند اجرا می گردد قابل مقایسه نیست.

 دکتر فریتس بکر می گوید:روزه گرفتن نه گرسینگی کشیدن است نه یک روش درمان گر بلکه روزه گرفتن یک نوع استراحت است که به بدن ما این امکان را میدهد که خود را برای ترمیم نظافت درونی و بیرون ریختن مواد مزاحم بسیج نماید و دوباره خود را پاکسازی و بازسازی کند راز و رمز تاثیر معجزه اسای این امر درون ارگانیسم زنده بدن ما نهفته است…در درون هر شخص یک نیروی درمان کننده خدادادی وجود دارد.

 پیشینه روزه درمانی

 فرهنگ روزه گرفتن به قرن ها پیش مربوط می شود در ((هومر))نیز. روزه یکی از روش هایی بوده است که در زمان قدیم مصریان به عنوان درمان بیمار از آن استفاده می کردن یونانیها وتمام اهالی مدیترانه از روزه برای درمان بیماری های خود مدد می گرفتند … در ایتالیا در زمان ناپولیتان ها پزشکان به مدت ۱۵۰سال روزه را برای بیماران خود تجویز می نمودند که مدت آن به چهل روز می رسید من(دکتر شلتون)مدت چنده دهه است که فقط باروزه مشغولم وبیماران خود را فقط با روزه درمان می کنم مدت روزه گرفتن بیمار از چند روز تا سه ماه نیز طول کشیده است بیماران هم برای کم کردن وزن خود وهم برای برقراری مجدد تندرستی روزه می گیرند.

کتب مخالف روزه

بعضی از اطباء مخالفت هایی باروزه نموده اند که هیچ پایه ندارد جمله معروفی وجود دارد که می گوید بهترین دلیل امکان چیزی وقوع آن چیز می باشد ما که می گوییم روزه موجب سلامتی است دلیلمان نمونه های فراوانی است که اولا:باروزه درمانی. سلامتی از دست رفته خود را باز یافته اند

ثانیا:بسیاری از افراد ده ها سال روزه گرفتند و از بسیاری از افرادی که روزه نگرفتند سالم تر هستند.

دکتر شلتون یکی ازپزشکان آمریکایی که خود در آمریکا مؤسسه روزه درمانی دارد و بسیاری موفق بوده می گوید:بیشتر کتاب هایی که علیه روزه نوشته شده توسط کسانی که در تمام عمر خود حتی یک وعده غذایی خودرانکار نگذاشته اند. روزه گرفتن نقش مؤثری در تندرستی وحفظ آن ایفا می کند))

نمونه هایی از روزه درمانی

۱ـدر سال ۱۹۶۱فیزیکدان جوان از اهالی مسکو به نام ((ولادیمیربهشکنتشو))در تعقیب یک فلجی که عارضش شده بود۴۵روز روزه گرفت وبهبود یافت وجریان توسط یکی از جراید مسکو منتشر ودر مطبوعات جهان منعکس گردید

۲-آقای پرفسور((الکسی سورین))دانشمند یوگسلای کتاب معروفی دارد در فوائد بهداشتی وطبی روزه.ایشان توانسته موهای سفید خود را با روزه سیاه کند

این دو نمونه که آوریم قطره ای از دریا بود علاقه مندان برای اطلاع بیشتر به کتاب((روزه می توان زندگی ات رانجات دهد))مراجعه کنند.

آیا می توان به وسیله روزه سالم شد؟

اگر منظور ازسالم شدن این باشد که شخص هیچ گونه فکر ونگرانی درباره اوضاع تندرستی خود در آینده نداشته باشد ومرتب وقت وبی هرچه که دلش می خواهد بخورد وهر عادت مضررا دوباره انجام دهداین چنین معجزه ای در طبیعت وجود ندارد.دقیقا مثل این است که انتظار داشته باشیم شخصی که لاغر شده همه چیز بخورد و مجددا چاق نشود.

 تا وقتی که علت بیماری از بین نرود سلامتی به وجود نخواهد امد برای حفظ سلامتی تمامی عواملی کهباعث بیماری شده اند باید شناسایی و از میان برداشته شوند و از زندگی روز مره حذف گردند علت های یک بیماری عادات بیمارکنندهای هستند که وقتی شخص دوباره به سراغ انها رفت مجددا بیمارش می کنند وقتی یک نفر روزه گرفت و سالم شد اگر دوباره به سراغ عادات مضر خود برود معلوم است که دوباره بیمار می شود کسی که الکلی بوده و ترک کرده و دوباره الکل مصرف کند مجددا الکلی می شود هیچ کس در اثر روزه گرفتن سلامتی تضمین شده ای را پیدا نخواهد کرد برای سلامتی نظم و انضباط و خود کنترل نمودن  و بر خود مسلط شدن لازم است.اگر کسی حد خود را شناخت و به همان اندازه غذا خورد و از ان حد عدول ننمود سالم می ماند اگر کسی دوباره سراغ الکل و سیگار رفت و دیر خوابید و در اتاق های بدون هوا زندگی کرد و از نوشابه هایی که با مواد سمی شیمیایی آغشته شدند استفاده نمود و بیشتر از حد کار کرد و عادات مضر خود را از سر گرفت نباید انتظار داشته باشید که بیمار نشود.روزه می تواند زندگی ات را نجات دهد.ص۱۵۴

 آیا روزه موجب زخم معده می شود؟

اول:آمار نشان می دهد که مللی که روزه نمی گیرند بیشتر از مللی که روزه می گیرند مبتلا به زخم معده هستند اگر وضعیت بر عکس بود شاید قبول می کردیم که روزه موجب زخم معده می شود.

دوم:در کنگره جهانی امراض معدودی که در سپتامبر ۱۹۶۶در توکیو تشکیل گردید،علل و عوامل مولد این بیماری مورد بررسی قرار گرفته و نمایندگان شرکت کننده هر یک علل و موجبات را که از حاصل بررسی های محافل پزشکی و بهداشتی کشور خود نتیجه گرفته شده است در اختیار کنگره قرار داده اند در این گزارش ها بیش از همه دخانیات،خوردن مقدارزیادی غذای گرم(غذای داغ در اسلام خوردن مکروه است)،آشامیدن بیش از اندازه اب،عادت مداوم به محرک عصبی از قبیل قهوه و ادویه،افراط در صرف اغذیه شور و ترش و استعمال مشروبات الکلی از جمله عوامل مئثر در موجبات بیماری نام برده شده(زخم معده)است.اهمیت روزه از نظر علم روز خلاصه ص۱۹۲تا۱۹۴٫

منبع:سلامتی و طول عمر در احکام اسلام(مهدی طاهری)

نویسنده : عبدالحسین علیجانی | منبع خبر : ایران اسلامی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.