قران کریم:
۞در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ ۞
Friday, 3 December , 2021
امروز : جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰ - 28 ربيع ثاني 1443
  پرینتخانه » معاد تاریخ انتشار : 03 می 2019 - 2:08 |

برهان فطرت

اساسا همه ی انسانها دارای خواسته ها و ویژگی های ذانی . فطری و نفسانی هستند و بر اساس آنها حرکت تکوینی دارد و اگر دچار مانع نشوند برابر آن به سرحد کمال می رسند. انسان در میان همه ی اهدافی که دارد برای رسیدن به یک هدف نهایت تلاش و کوشش را می کند […]

برهان فطرت

اساسا همه ی انسانها دارای خواسته ها و ویژگی های ذانی . فطری و نفسانی هستند و بر اساس آنها حرکت تکوینی دارد و اگر دچار مانع نشوند برابر آن به سرحد کمال می رسند.

انسان در میان همه ی اهدافی که دارد برای رسیدن به یک هدف نهایت تلاش و کوشش را می کند و آن عبارت است از :(عشق به جهان جاوید)گرچه در شناخت مصداق جهان جاوید گاهی دچار لغزش می شود.

به عبارتی: هر انسان در ژرفای فطرت خویش می یابد که به زندگی جاوید عشق می ورزد و از هرگونه زوال و نابودی می گریزد انسان های گذشته و آینده عشق به جهان هستی داشته اند و دارند بلکه غیر انسان سایر موجودات نیز عشق به هستی دارند و به طور غریزی برای پایداری خود می کوشند.

از سوی دیگر.چون اشتیاق به زندگی جاوید در همه ی انسانها بلکه در همه ی موجودات وجود دارد وچون زندگی جاوید وحیات مصون از مرگ در دنیا ممکن نیست و هیچ فردی در این جهان برای همیشه نمی مامند و آنچه به عنوان آداب زندگانی نامیده میشود کنایه از معرفت کامل به معارف الهی است.در نتیجه باید مورد اشتیاق و متعلق آن که هستی جاودانه هست وجود داشته باشد یعنی جهان مصون از زوال و محفوظ از پدیده ی مرگ که همان قیامت است موجود باشد آن جا مرگ نیست و سرتا سر حیات و زندگانی است (عنکبوت۶۴)حاصل اینکه محبت و عشق به هستی دائم و زندگی جاوید امری وجودی است این امر وجودی رابطه ی محب و محبوب (هستی جاوید)است و بدن خارجی محبوب چنین عشق و محبتی در نهاد انسان قرار نمی گیرد و از فطریات بشر به حساب نمی آید و می توان گفت وجود چنین محبتی چه در نهاد انسان حتما برای هدف و غایتی جاوید خواهد بود و آن هدف حتما موجود است.

تفصیل مطلب را می توان در کتاب فطرت در قران یافت(تفسیر موضوعی ج۱۲ص۳۱۶).

| منبع خبر : سایت ایران اسلامی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.