قران کریم:
۞در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ ۞
Thursday, 8 December , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۱ - 15 جماد أول 1444
  پرینتخانه » کشکول, مناسبتی تاریخ انتشار : 14 آگوست 2021 - 6:41 |

تحلیل توبه از نظر روانی

توبه یعنی چه؟؟؟ در نظر بسیاری از ما توبه یک امر ساده‌ای است. توبه اساساً یکی از مشخصات انسان نسبت به حیوان است و این نیست که ما فقط لفظ استغفرالله را به زبان بیاوریم بلکه اصلاً از مقوله لفظ نیست توبه یک انقلاب روحی در انسان است که لفظ استغفرالله بیان این حالت است […]

تحلیل توبه از نظر روانی

توبه یعنی چه؟؟؟
در نظر بسیاری از ما توبه یک امر ساده‌ای است. توبه اساساً یکی از مشخصات انسان نسبت به حیوان است و این نیست که ما فقط لفظ استغفرالله را به زبان بیاوریم بلکه اصلاً از مقوله لفظ نیست توبه یک انقلاب روحی در انسان است که لفظ استغفرالله بیان این حالت است نه خود این حالت.

توبه برای انسان تغییر مسیر دادن است اما نه تغییر مسیری که گیاه یا حیوان می دهد بلکه عبارت است از یک نوع انقلاب درونی، نوعی قیام، نوعی انقلاب از ناحیه خود انسان علیه خودش این جهت از مختصات انسان است .گیاه تغییر مسیر می‌دهد ولی علیه خودش نمی تواند قیام کند و این استعداد را ندارد، در انسان استعداد شگفت انگیزی هست و آن این که از درون خودش قیام و انقلاب می کند علیه خودش و واقعاً هم قیام و انقلاب علیه خودش می کند چراکه انسان یک شخص مرکب است نه بسیط یعنی ما که اینجا نشسته ایم یک جماد در اینجا نشسته است یک گیاه در اینجا نشسته است یک درنده هم در اینجا نشسته است یک حیوان شهوانی هم نشسته است یک شیطان هم اینجا نشسته است و ایضا یک فرشته هم در اینجا نشسته است یعنی چندین بُعد در انسان جمع است مانند یک معجون هر بار ممکن است یکی از این ابعاد وجودی انسان بر وی حاکم باشد و دیگر ابعاد را محبوس کرده باشد.
انسان گنهکار آن انسانی است که حیوان یا شیطان یا درنده وجودش بر او مسلط است و یک فرشتگانی هم دارد ولی محبوس هستند،
توبه یعنی آن قیام درونی اینکه مقامات عالی وجود انسان علیه مقامات دانی وجود او که زمام این کشور داخلی را در دست گرفته‌اند یک مرتبه انقلاب می کنند همه اینجا را می گیرند به زندان می اندازند و خودشان زمام امور را برعهده می‌گیرند و این حالت در حیوان و نبات وجود ندارد البته عکس این حالت هم ممکن است پیش بیاید یعنی گاهی مقامات دانی علیه مقامات عالی قیام می‌کنند و زمام امور این کشور داخلی را به دست می گیرد پس توبه یعنی قیام و انقلاب مقدس قوای فرشته صفت انسان علیه قوای بهیمی صفت و شیطان صفت انسان.

نویسنده : سید احمد افراه | منبع خبر : سایت فرهنگی ایران اسلامی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.