قران کریم:
۞در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ ۞
Friday, 3 December , 2021
امروز : جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰ - 28 ربيع ثاني 1443
  پرینتخانه » کشکول تاریخ انتشار : 12 آوریل 2019 - 7:35 |

شفاعت(۱)

آیات وارد شده درباره شرائط شفاعت‏ شوندگان‏:   کُلُّ نَفْسٍ بِما کَسَبَتْ رَهِینَهٌ* إِلَّا أَصْحابَ الْیَمِینِ* فِی جَنَّاتٍ یَتَساءَلُونَ* عَنِ الْمُجْرِمِینَ* ما سَلَکَکُمْ فِی سَقَرَ* قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ* وَ لَمْ نَکُ نُطْعِمُ الْمِسْکِینَ* وَ کُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخائِضِینَ* وَ کُنَّا نُکَذِّبُ بِیَوْمِ الدِّینِ* حَتَّى أَتانَا الْیَقِینُ* فَما تَنْفَعُهُمْ شَفاعَهُ الشَّافِعِینَ‏[۱] «هر نفسى در […]

شفاعت(۱)

آیات وارد شده درباره شرائط شفاعت‏ شوندگان‏:

 

کُلُّ نَفْسٍ بِما کَسَبَتْ رَهِینَهٌ* إِلَّا أَصْحابَ الْیَمِینِ* فِی جَنَّاتٍ یَتَساءَلُونَ* عَنِ الْمُجْرِمِینَ* ما سَلَکَکُمْ فِی سَقَرَ* قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ* وَ لَمْ نَکُ نُطْعِمُ الْمِسْکِینَ* وَ کُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخائِضِینَ* وَ کُنَّا نُکَذِّبُ بِیَوْمِ الدِّینِ* حَتَّى أَتانَا الْیَقِینُ* فَما تَنْفَعُهُمْ شَفاعَهُ الشَّافِعِینَ‏[۱]

«هر نفسى در گرو و رهن اعمالى است که بجاى آورده است، مگر اصحاب یمین که در بهشت‏هائى گفتگو دارند با مجرمان، که چه موجب شد شما در آتش دوزخ افکنده شوید؟!

مى گویند: ما از نماز گزاران نبوده‏ایم، و مسکین را طعام نمى‏دادیم! و با فرو رفتگان و تعمّق کنندگان در غرور و اباطیل دنیا فرورفته بودیم! و ما روز پاداش را تکذیب نموده و به دروغ نسبت مى‏دادیم. این حال ما بود تا آنکه مرگ و یقین بما رسید؛ و بنابراین شفاعت شفاعت کنندگان براى آنان هیچ سودى ندارد.»

از این گفتار استفاده مى‏شود که تمام نفوس در گرو و رهان اعمال خود هستند، و گناهان و خطایائى را که در دنیا مرتکب شده‏اند روز قیامت آنان را در بند اسارت و مسکنت مقیّد و در بند مى‏دارد.

و فقط اصحاب یمین از این اسارت مستثنى هستند، زیرا که آنها از رهن و گرو خلاص شده و از بند و زنجیر عواقب سوءِ کردارشان رهائى یافته و در بهشت‏ها استقرار یافته‏اند

و در عین حال مى‏فرماید که: آنها از مجرمانى که در دوزخ گرفتارند، در پرده و حجاب نیستند؛ بلکه با آنها گفتگو دارند و از علّت ورودشان به دوزخ مى‏پرسند، و آنها در جواب به وجود چند صفت در خودشان اشاره مى‏کنند که آنان را در دوزخ افکنده و مانع از ثمر بخشیدن شفاعت نسبت به آنان شده است.

و مفاد این گفتگو چنین مى‏شود که اصحاب یمین که در دوزخ نیستند مُتّصف به این صفات نیستند، این صفاتى که مانع از پذیرش شفاعت درباره آنها مى‏شود. و چون متّصف به این صفاتِ مانعه از قبول شفاعت نیستند، و خداوند نفوس آنان را از گرو گناهان و معاصى رها ساخته است، و به غیر از مجرمانى هستند که از شفاعت محروم شده‏اند و در نتیجه به دوزخ افتاده‏اند؛ پس معلوم مى‏شود که این رهائى از گرو و اخراج از بند اسارت گناهان به واسطه شفاعت بوده است، و بنابراین أصحاب یمین کسانى هستند که شفاعت درباره آنها پذیرفته است.

 

[۱] سوره مدثر آیات ۳۸ تا ۴۸

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.