قران کریم:
۞در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ ۞
Friday, 30 September , 2022
امروز : جمعه, ۸ مهر , ۱۴۰۱ - 5 ربيع أول 1444
  پرینتخانه » مناسبتی تاریخ انتشار : 14 آگوست 2021 - 10:55 |

عوامل انحطاط جامعه اسلامی

عوامل انحطاط جامعه اسلامی …. به نظر من این پیام عاشورا از درس ها و پیام های دیگر عاشورا برای ما،امروز فوری تر است. ما باید بفهمیم چه بلایی بر سر آن جامعه آمد که حسین بن علی (علیه السلام)،آقازاده اول دنیای اسلام و پسر خلیفه مسلمین،پسر علی بن ابی طالب (علیه الصلاه و السلام) […]

عوامل انحطاط جامعه اسلامی

عوامل انحطاط جامعه اسلامی

…. به نظر من این پیام عاشورا از درس ها و پیام های دیگر عاشورا برای ما،امروز فوری تر است. ما باید بفهمیم چه بلایی بر سر آن جامعه آمد که حسین بن علی (علیه السلام)،آقازاده اول دنیای اسلام و پسر خلیفه مسلمین،پسر علی بن ابی طالب (علیه الصلاه و السلام) در همان شهری که پدر بزرگوارش بر مسند خلافت می‌نشست،از همان شهر آدم هایی به کربلا آمدند،او و اصحاب  او را با لب تشنه به شهادت رسانند و حرم امیرالمومنین(علیه السلام) را به اسارت گرفتند.
حرف در این زمینه،زیاد است. من یک آیه از قرآن را در پاسخ به این سوال مطرح می‌کنم. قرآن جواب ما را داده است.
قران،آن درد را به مسلمین معرفی می کند. آن آیه این است که میفرماید: «فخلف من بعدهم اوضاعوا الصلاه واتبع الشهوات فسوف یلقون غیا»
دو عامل،عامل اصلی این گمراهی و انحراف عمومی است:
_یکی «دور شدن از ذکر خدا» که مظهر آن نماز است.
فراموش کردن خدا و معنویت،حساب معنویت را از زندگی جدا کردن و توجه به ذکر و دعا و توسل و طلب از خدای متعال و توکل به خدا و محاسبات خدایی را از زندگی کنار گذاشتن.
_دوم؛ «واتبعوا الشهوات»؛دنبال شهوترانی ها رفتن،دنبال هوس ها رفتن و در یک جمله: « دنیا طلبی».
به فکر جمع‌آوری ثروت،جمع آوری مال و التذاذ به شهوات دنیا افتادن،اینها را اصل دانستن و آرمان ها را فراموش کردن.
این،درد اساسی و بزرگ است. ما هم ممکن است به این درد دچار شویم. اگر در جامعه اسلامی. آن حالت آرمانخواهی از بین برود یا ضعیف شود،هر کس به فکر این باشد که کلاهش را از معرکه در ببرد و از دیگران در دنیا عقب نیفتد؛ اینکه «دیگری جمع کرده است،ما هم برویم جمع کنیم و خلاصه خود و مصالح خود را بر مصالح جامعه ترجیح دهیم»،معلوم است که به این درد دچار خواهیم شد.
نظام اسلامی،با ایمان ها،با همت های بلند،با مطرح شدن آرمان‌ها و با اهمیت دادن و زنده نگه داشتن شعارها به وجود می آید و حفظ می شود و پیش می رود. شعارها را کمرنگ کردن،اصول اسلام و انقلاب را مورد بی اعتنایی قرار دادن و همه چیز را با محاسبات مادی مطرح کردن و فهمیدن،جامعه را به آنجا خواهد برد که چنان وضعی برسد. آنها به آن وضع دچار شدند.
روزگاری برای مسلمین،پیشرفت اسلام مطرح بود،رضای خدا مطرح بود،تعلیم دین و معارف اسلامی مطرح بود،آشنایی با قرآن و معارف قرآن مطرح بود.
دستگاه حکومت،دستگاه اداره کشور،دستگاه زهد و تقوا و بی اعتنائی به زخارف دنیا و شهوات شخصی بود و نتیجه‌اش آن حرکت عظیمی شد که مردم به سمت خدا کردند. در چنان وضعیتی،شخصیتی مثل علی بن ابیطالب علیه السلام،خلیفه شد. کسی مثل حسین ابن علی علیه السلام،شخصیت برجسته شد.
معیار ها در این ها بیش از همه هست. وقتی معیار خدا باشد،تقوا باشد،بی اعتنایی به دنیا باشد،مجاهدت در راه خدا باشد،آدم‌هایی که این معیارها را دارند،در صحنه عمل می‌آیند و سررشته کارها را به دست می‌گیرند و جامعه،جامعه اسلامی می‌شود.
اما وقتی که معیارهای خدایی عوض شود،هر کس که دنیا طلب تر است،هر کس که شهوتران تر است،هرکس که برای به دست آوردن منافع شخصی زرنگتر است،هرکس که با صدق و راستی بیگانه تر است،سر کار می آید.
آن وقت نتیجه این می‌شود که امثال عمربن سعد و شمر و عبیدالله بن زیاد به ریاست رسند و کسی مثل حسین بن علی علیه السلام به مذبح می رود و در کربلا به شهادت می‌رسد.
این یک حساب دو دو تا چهار تا است. باید کسانی که دلسوزند،نگذارند معیارهای الهی در جامعه عوض شود. اگر معیار تقوا در جامعه عوض شد،معلوم است که انسان با تقوایی مثل حسین بن علی علیه السلام،باید خون ریخته شود.
اگر زرنگی و دست و پا داری در کار دنیا و پشت هم اندازی و دروغگویی و بی اعتنایی به ارزش‌های اسلامی ملاک قرار گرفت،معلوم است که کسی مثل یزید باید در راس کار قرار گیرد و کسی مثل عبید الله،شخص اول کشور عراق شود.
همه کار اسلام این بود که این معیارهای باطل را عوض کند.
همه کار انقلاب ما هم این بود که در مقابل معیارهای باطل و غلط مادی جهان،به ایستند و آن‌ها را عوض کند….

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار فرماندهان گردانها،گروه ها و دسته های عاشورایی نیروی مقاومت بسیج سراسر کشور در سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام.
۱۳۷۱/۴/۲۲
کتاب چهارگفتار،صص۲۳_۲۵

نویسنده : سید محمد تفضلی | منبع خبر : سایت ایران اسلامی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.