قران کریم:
۞در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ ۞
Friday, 3 December , 2021
امروز : جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰ - 28 ربيع ثاني 1443
  پرینتخانه » حکمت احکام تاریخ انتشار : 12 آگوست 2020 - 1:55 |

چرا قصاص

یکی از قوانین جزایی اسلام، قصاص است. در قرآن کریم آمده که «وَ لکم فی القصاص حیوهٌ یا اولی الالباب لعلّکم تتَّقونَ»(بقره: ۱۷۱) یعنی قصاص برای شما حیات است. حال سوال پیش می آید که وقتی انسان ،دیگری را بکشد چرا باید خود آن فرد به عنوان انسان دیگر هم گشته شود در حالیکه قرآن […]

چرا قصاص

یکی از قوانین جزایی اسلام، قصاص است. در قرآن کریم آمده که «وَ لکم فی القصاص حیوهٌ یا اولی الالباب لعلّکم تتَّقونَ»(بقره: ۱۷۱) یعنی قصاص برای شما حیات است.

حال سوال پیش می آید که وقتی انسان ،دیگری را بکشد چرا باید خود آن فرد به عنوان انسان دیگر هم گشته شود در حالیکه قرآن کریم می فرماید قصاص، حیات است؟

پاسخ:

محبت گاهی در ارتباط شخصی است، گاهی در خانواده و گاهی در جامعه. در هر جایی که باشد، شکل های مختلفی دارد گاهی محبت با لبخندی ابراز می شود گاهی بدون لبخند با یک کار نیک و گاهی با خشونت و زدن.

ما می توانیم به قاتل محبت کنیم، اما آنجا که شخصی باشد. حال آنکه قتل و کشتن انسان مسأله شخصی نیست و در جامعه نمود پیدا می کند. پس مخاطب ما در محبت کردن فرد نیست، بلکه جامعه است.

محبت به جامه انسانی گاه مستلزم خشونت ورزی با یک فرد یا افرادی از جامعه است تا جامعه سالم و دارای امنیت باقی بماند؛ چرا که مصلحت نهایی جامعه سالم این است که اگر فردی از جامعه مشکلی به وجود آورد که آن مشکل می تواند مثلا امنیت جامعه را از بین ببرد، باید آن مشکل برطرف شود و در بعضی مواقع از مشکل با اعدام آن فرد جلوگیری می شود.

مسأله قصاص از همین دست است معمولاً کسی که بداند اگر دیگری را بکشد، خودش هم کشته می شود این کار را نمی کند. پس هم حیات خود و هم حیات فرد دیگر به دست آمده.

معنای دیگر حیات در آیه، حیات جامعه است. بدین معنا که اگر قاتل را نکشند و او افراد دیگری را هم بکشد و دیگران هم همین کار را کنند، امنیت جامعه از بین می رود. پس کشته شدن یک نفر بهتر است یا عدم امنیت در جامعه؟

نویسنده : مهدی عطانژاد | منبع خبر : سایت ایران اسلامی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۱
  1. ۹۹۹۹۹۹۹۹ :
    20 آگوست 20

    شرف بر درودت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.